9 cm protiletadlový kanon vz.12/20
9 cm kanon proti letadlům vz.12/20
Plzeňská Škodovka, která byla monopolním dodavatelem dělostřeleckého materiálu pro rakouskouherské námořnictvo, začala s konstrukcí speciálních protiletadlových děl jako jedna z prvních na světě. Již těsně před vypuknutím války dodávala námořnictvu vynikající 9 cm protiletadlové kanony vz.12, o délce hlavně 45 ráží. Když vznikající československá armáda začala hledat protiletadlovou výzbroj, Škodovka nabídla MNO upravené kanony vz.12, doplněné ložištěm. Československá armáda objednala 20 kusů těchto děl, pod označením 9 cm kanon proti letadlům vz.12/20. První dodané kanony posloužily k vyzbrojení protiletadlové baterie v Bratislavě, jejímž úkolem byl i boj s nepřátelskými plavidly na Dunaji. Teprve po ukončení dodávek kanonů vz.12/20, bylo možno začít s plánovitým budováním protiletadlových jednotek. Jedinou výzbrojí protiletadlového dělostřelectva byla totiž do té doby jediná čtyřdělová baterie kanonů vz.5/8. Nejprve vznikly tři protiletadlové oddíly, které se roku 1924 rozrostly na pluky. Kanony vz.12/20 se staly výzbrojí jejich pěti stacionárních baterií a postupně byly doplňovány novými děly vz.22. Nejdůležitější byla baterie trvale umístěná na Petříně, chránící centrum Prahy. Význam kanonů vz.12/20 spočíval především ve vypracování metodiky protiletadlové střelby a vycvičení velitelů a obsluh. Velkou nevýhodou vzoru 12/20 představovalo jeho umístění na těžkém ložišti, které velmi komplikovalo změnu palebného postavení. Jinak se však svými výkony řadily k dobrému světovému průměru a vážně se s nimi počítalo i na konci třicátých let. Byla dokonce zvažována retubace jejich hlavní na ráži 7,65, aby mohly používat nové munice pro kanony vz.37. MNO ještě v roce 1938 schválilo jejich adaptaci pro použití ústředního zaměřovače, ale po mnichovu již k úpravám nedošlo. Přesto kanony představovaly v září 1938 důležitou součást výzbroje protiletadlového dělostřelectva. a především ve větších výškách mohly účinně zasáhnout proti útočícím bombardérům V březnu 1939 zabavili všech dvacet kanonů Němci a jejich další osud bohužel není znám.
Technický popis
9 cm kanon vz. 12/20 je dělo se skluznou hlavní, vertikálním klínovým závěrem, kapalinovou brzdou, zpruhovým vratníkem a zpruhovým vyvažovačem.
Hlaveň je ocelová plášťové konstrukce.
Závěr je vertikální klínový
Lafeta se skládá z vrchní a spodní lafety. Vrchní lafeta s kolébkou a vyvažovači je spojena dutým otočným čepem se spodní lafetou.
Miřidla se skládají ze dvou zaměřovačů vz.20 doplněných dvěma dělovými dalekohledy.
Ložiště je tvořeno čtyřmi podložníky, vyztuženými svorníky a železnou deskou. K ní se upevní spodní lafeta pomocí matic.
Střelivo: 9 cm granát proti letadlům vz.19
9 cm granát proti letadlům vz.19/20
Zdroj:
Jiří Janoušek - Československé dělostřelectvo 1918 - 1939
Vladimír Karlický - Československé dělostřelecké zbraně
kpt. Dvořák - Přednášky z pozemní obrany proti letadlům
VHA Praha - předpis D - IV - 24 Dělostřelecká nauka pro
9 cm kanon proti letadlům vz.12/20
|