Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aktuálně

 

Vzácný soubor fotografií

ze soukromé sbírky

Dělostřelecký pluk 108 

Hranice na Moravě

Díky nevšední laskavosti paní Boženy Zahradníkové a jejího vnuka, pana Rostislava Šimurdy, se s Vámi mohu podělit o unikátní soubor fotografií z jejich rodinného archivu. 

Fotografie byly pořízeny na konci dvacátých let během ostrých střeleb a výcviku u dělostřeleckého pluku 108. Ten byl od roku 1927 posádkou  v Hranicích na Moravě.

s-1.jpg

15 cm houfnice vz. 14/16 v okamžiku výstřelu. Hlaveň je v poloze nejzazšího zákluzu. Protože se jedná o střelbu časovanou municí ( G - šrapnely), obsluha musí být v krytu, odkud byla fotografie pořízena. U děla leží laťový truhlík s ostrým granátem vz.13/9. Další čtyři granáty a dva G- šrapnely vz.17 jsou připraveny u lafety. Kukla, ( kryt časovacího zapalovače ) je položena na hlavici jednoho z granátů. V popředí jsou tři použité a dvě nepoužité nábojky vz.14b.

s-2.jpg

Ostré střelby. Střílí se nečasovanou municí a obsluha proto zůstává u děla. Hlaveň děla v nejzazší poloze zákluzu. Velitel děla (dělovod) sedí za skupinou šesti granátů vz. 13/9. Vedle něj sedí podavač s prázdnou nábojkou vz.14b. V levém rohu jsou připraveny dvě nábojky a           G- šrapnel vz.17.

s3.jpg

15 cm houfnice vz.14/16 připravená k výcviku na nádvoří kasáren. U chobotu lafety jsou postaveny  cvičné šrapnely.

s4.jpg

Budova kasáren zachycená z nezvyklého úhlu. V popředí jsou patrné stáje pro stovky koní, které pluk  potřeboval k přepravě děl, munice a materiálu.

s5.jpg

Raritní fotografie zachycující roztrženou hlaveň hrubé houfnice vz.14/16. Destrukce děla byla způsobena předčasným výbuchem časovaného granátu v hlavni. Během ostrých střeleb došlo ve dvacátých letech u těchto děl k několika podobným nehodám. Příčinou byla nekvalitní munice z válečné výroby, která se používala do vypotřebování zásob až do počátku třicátých let. Protože obsluha musela být při výstřelu v krytu, zpravidla se podobná nehoda obešla bez zranění.

s-6.jpg

Velmi kvalitní snímek zachycující mužstvo při výcviku s 15 cm houfnicí vz.25. Zobrazená kompletní bojová sestava obsluhy dovoluje udělat si představu o úkolech jejich jednotlivých členů. Nabíječ s pomocníky drží cvičné 15 cm granáty a prázdnou nábojku.

s7.jpg

Děla připravená k výcviku na nádvoří kasáren. V popředí 15 cm hrubá houfnice vz.14/16,  v zadu dvě nové 15 cm houfnice vz.25.

s8.jpg

 

Zajímavý pohled do stáje dělostřeleckého pluku 108. Vzorný pořádek přesvědčivě dokládá, že naše armáda patřila oprávněně ke světové špičce v péčí o tažná zvířata.

 

s9.jpg

Na závěr ještě pohled do učebny jednoho z dělostřeleckých oddílů. Vojáci se zde seznamovali nejen se součástmi děla, jakými byl například zaměřovač, ale i s municí, a velká pozornost byla věnována  rovněž postrojům.