Jdi na obsah Jdi na menu
 


8 cm kanon proti letadlům vz. 5/8

 
 
 

03.jpg

 
8 cm kanon proti letadlům vz.5/8
 
 
V roce 1905 byl do výzbroje rakouského dělostřelectva zaveden lehký polní kanon vz.5 a nikoho jistě tehdy nenapadlo, že tato zbraň bude jednou plnit úkoly protiletadlové obrany. Když ve druhé polovině války vyvstala potřeba bránit proti náletům důležité cíle v zázemí, bylo nutné rychle vyrobit protiletadlové kanony vhodné pro tento účel. Protože scházel čas na vývoj nové specializované zbraně, rakouská vojenská správa sáhla k provizoriu. Hlaveň osvědčeného kanonu 5/8 byla v upravené lafetě umístěna na pivotu a ten byl připevněn k ložišti. Takto modifikované zbraně, doplněné protiletadlovým zaměřovačem, se staly v posledních měsících války výzbrojí stacionárních baterií bránících důležité cíle. Když vznikající československá armáda hledala vhodnou protiletadlovou zbraň, Škodovka jí nabídla k vyzkoušení čtyřdělovou baterii kanonů 5/8 v protiletadlové variantě. Na jaře 1919 armáda kanony oficiálně zavedla pod označením 8 cm kanon proti letadlům vz.5/8. Děla se stala výzbrojí první československé protiletadlové baterie, umístěné na Petříně v Praze, která zde působila až do roku 1938. Původně se uvažovalo o adaptaci 22. kanonů, ale vojáci nakonec usoudili, že bude výhodnější zavést moderní protiletadlová děla, na jejichž konstrukci Škodovka pracovala. Materiál vz.5/8 však pomohl vychovat první generaci protiletadlových dělostřelců a posloužil k získání cenných zkušeností. Výkony kanonu sice již ve třicátých letech zdaleka nepatřily ke světové špičce, ale přesto se s nimi počítalo. MNO dokonce pro ně ještě v roce 1936 vydalo nový předpis. V březnu 1939 4 kanony spolu s 9872. šrapnely vz.13 zabavili Němci a poté jejich stopy mizí.
 
 
Technický popis
8 cm kanon proti letadlům je dělo stabilní, se skluznou hlavní, vodorovným klínovým závěrem, kolébkou, kapalinovou brzdou, zpruhovým vratníkem a dvěma vyvažovači.
 
Hlaveň je ocelová vyrobená z jednoho kusu niklové oceli.
 
Závěr je vodorovný klínový s vyhazovači.
 
Lafeta se skládá z vrchní lafety nesoucí kolébku s kapalinovou brzdou, zpruhovým vratníkem, vyvažovači a spodní lafety s níž je spojena otáčivě čepem pivotu. Spodní lafeta je pak upevněna k ložišti.
 
Miřidla jsou tvořenazaměřovačem p.l. vz.17/18.
 
Střelivo : 8 cm ostrý šrapnel vz.13 a ostrá nábojka vz.5.
 
Zdroj:
Jiří Janoušek - Československé dělostřelectvo1918 - 1939
Vladimír Karlický - Československé dělostřelecké zbraně
VHA Praha - Předpis D - VI - 7
 archiv autora
 
 
Tabulka technických údajů
Hmotnost děla v postavení
   kg
 2542.3
Hmotnost hlavně
   kg
   329
Hmotnost závěru
   kg
     20,8
Hmotnost kolébky s brzdou a vratníkem
   kg
   212
Hmotnost vrchní lafety s řididly a vyvažovači
   kg
   370
Hmotnost spodní lafety
   kg
   390
Hmotnost ložiště
   kg
 1200
Hmotnost elevačního přístroje
   kg
       4,2
Hmotnost nadběhového přístroje
   kg
       8,2
Hmotnost zaměřovače
   kg
       8,1
 
Protiletadlové střelivo
8 cm nábojka vz.5                    (plněna 0,65kg prachu)
   kg
       1,8
8 cm šrapnel vz.13                       ( 65 g prachu a 240 železných kuliček )
   kg
       4,96   
 
 
 

 

 

Fotografie