Jdi na obsah Jdi na menu
 


7,5 cm kanon proti letadlům vz.37

 
 

7-5-cm-plk-vz37.jpg

7,5 cm kanon proti letadlům vz.37
( R3)
 
Na počátku třicátých let vypracovali konstruktéři Škodovky řadu lehkých protiletadlových děl v různých rážích . Když MNO začalo hledat vhodnou výzbroj pro zajištění protiletadlové obrany vojsk, vzbudil jeho zájem nový kanon v ráži 7,5 cm, vyvinutý pro Rumunsko. Tato moderní lehká zbraň vojáky zaujala a podle jejich připomínek firma původní rumunský model zdokonalila a pod označením R2 dodala k vojskovým zkouškám. Ty proběhly v roce 1934 a odhalily několik drobných nedostatků, které škodováčtí konstruktéři urychleně odstranili a v roce 1935 byla armádě předána zkušební baterie. Kanony prošly úspěšně sérií zkoušek a počátkem roku 1937 byly přijaty do výzbroje pod označením 7,5 cm kanon proti letadlům vz.37. MNO vystavilo v srpnu 1937 objednávku na 108 děl a 38 náhradních košil. Kanony měly posloužit k vyzbrojení nově vytvořených jednotek AOP (armádní obrany protiletadlové). Celá dodávka včetně zaměřovačů měla být dokončena až v průběhu roku 1940. Z důvodu zhoršené mezinárodní situace proběhla počátkem roku 1938 jednání o urychlení dodávek, původně plánovaných až na jaro 1939. Pro vytížení výrobního závodu se to nepodařilo prosadit. V té souvislosti se také objevil závažný nedostatek. Kanony mohly vést pouze palbu řízenou prostřednictvím ústředního zaměřovače. Vývoj a výroba tohoto zařízení se však   opožďovala a nebyla naděje na jeho dodávku před rokem 1940. Proto byl pověřen VTLÚ, aby vypracoval nouzové řešení střelby bez zaměřovače a děla měla být opatřena pomocným dalekohledem. Byla totiž naděje že v zimě 1939 bude k dispozici dostatek materiálu pro výstavbu a výcvik nových protiletadlových jednotek. S jejich zařazením do služby se počítalo už od léta. Bohužel v osudovém září 1938 armáda disponovala pouze jednou čtyřdělovou baterií a celou dodávku už přebírali Němci. Po roce 1945 zůstala na našem území pouze jednotlivá děla a kanony nebyly znovu oficiálně zavedeny do výzbroje. Máme však to štěstí, že oba druhy kanonů proti letadlům vz.37, včetně povelového přístroje můžeme obdivovat v expozici protiletadlového materiálu VTM v Lešanech.
 
 
Technický popis
7,5 cm kanon proti letadlům vz.37 je dělo s ocelovou autofretovanou hlavní doplněnou úsťovou brzdou, klínovým závěrem s poloautomatikou, střílející z křížové lafety, která je součástí přepravního podvozku.
 
 
Hlaveň je ocelová, plášťové konstrukce, s úsťovou brzdou.
 
Závěr je klínový doplněný poloautomatikou.
 
 
Lafeta se skládá z vrchní a spodní lafety. Spodní lafeta je tvořena lafetovým vozem, jehož podélný nosník spolu se dvěma příčnými nosníky tvoří kříž, z něhož je vedena po odstranění kol palba.
 
Střelivo: 7,5 cm OČNG vz.37
 
Zdroj:
Jiří Janoušek - Československé dělostřelectvo 1918 - 1939
Vladimí Karlický - Československé dělostřelecké zbraně          
VHA Praha - Fond MNO HŠ
PA Škoda Plzeň
archiv autora
 
 
Tabulka technických údajů
Ráže děla
mm
     75
Hmotnost děla v palebném postavení
kg
2800
Hmotnost děla v přepravní poloze
kg
4200
Délka hlavně
mm
3650
Délka hlavně ( ráží)
mm
      48,7
Hmotnost hlavně se závěrem
kg
625
Hmotnost závěru
kg
  28
Rozsah náměru
stupňů
+85,  0
Rozsah odměru
stupňů
 360
Palná výška
mm
    1300
Maximální dostřel dálkový
m
  14600
Maximální dostřel výškový
m
    9200
Hmotnost střely
kg
     11,5
Úsťová rychlost střely
m/s
775
Rychlost palby
ran/min
25
Obsluha
mužů
6
 
      
 

 

Fotografie